De har tappat sitt ord och sin papperslapp

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-09-15

Den papperslapp där socialdemokratins ideologi stod uppskrivet är borta för alltid. Sina ord har de också förlorat. Stefan Löfven upprepar bara vad herr Reinfeldt sagt och tycker. Han ändar bara meningsbyggnaderna lite och byter ut ett par ord här och där, sedan kallar han det debatt för att vi ska tro att vi har valfrihet i politiken

Sveriges tidigare statsminister Göran Persson blir delägare i ett riskkapitalägt it-bolag som verkar i sjukvårdssektorn. Därmed gör han samma resa som sin före detta finansminister Pär Nuder: från en socialdemokratisk regering till riskkapitalsektorn.

Detta visar att socialdemokratin inte är socialdemokratisk. Det var för övrigt Pär Nuder som nedvärderande myntade ordet köttberg om landets pensionärer, om de som byggde landet och skapade Pär Nuders välfärd.

Det var Göran Persson som införde det nya pensionssystemet som lurar av pensionärerna deras levebröd och det var Göran Persson som sålde våra lok.

Socialdemokraten Thomas Östros blev bankdirektör och tycker numera inte att politikerna ska lägga sig i VD:arnas bonusar.

Vi har allt mer börjat märka vems ärenden våra politiker går. Väljarna är viktiga vid valet men endast då, Sedan säljer man ut vår gemensamma egendom utan att vi tillfrågas till riskkapitalet. Det kan inte betraktas som annat än stöld. De är lika moderater, socialdemokrater och allt vad de kallar sig. Att moderaterna är storkapitalets drängar är inte märkligt. Det har de alltid varit men att det parti som förut kallade sig arbetarparti helt övergått att bli kapitalets lakejer är sorgligt, det är rent av förödande för arbetarklassen.

Media: Svd 1, Svd 2, Dn,

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

Postade kommentarer (5)

  1. korrekt vänsterpartister Leder ligan i att leva på garantier och andra.
    Helt i deras ideologi:
    Av 123 riksdagsledamöter, som avgått ur riksdagen efter valet 2010, hade 37% fortfarande inkomstgaranti från riksdagen allt enligt SVT.
    Rekordet innehas av miljöpartisten Mikael Johansson, 52, som efter 12 år i riksdagen lämnade sitt uppdrag och varje månad får 37.667 kronor i inkomstgaranti och har rätt till det fram till sin 65-årsdag i mars 2025.
    Han har inte ens sökt ett nytt jobb på två år.
    Fördelningen av de, som således fortfarande har riksdagen som försörjningskälla är:
    Vänsterpartiet 63%
    Socialdemokraterna 59%
    Miljöpartiet 40%
    Kristdemokraterna 29%
    Centerpartiet 23%
    Moderaterna 13%
    Folkpartiet 13%
    källa: (s)(v)t

  2. Nattswe:
    Du har en poäng angående att Vänsterpartisterna inte borde leva på den där riksdagsgarantin. Denna gräddfil sticker i ögonenpå oss alla som står till vänster i politiken.

    Däremot så missar du helt analysen till varför inte borgarna använder sig av nämnda garanti i samma utsträckning. Det beror ju knappast på att de har en högre moral i fråga om att sno åt sig pengar. Snarare handlar det väl om att de borgare (och även borgerliga sossar) sugs upp av näringslivet och deras styrelser. Dessa uppdrag mer betalda än riksdagsgarantierna samtidigt som kapitalet köper upp nätverk och kunskaper från vårt folkvalda parlament.

    Varför problematiseras inte denna aspekt av sakernas tillstånd? Jo, svaret är att det svenska medialandskapet domineras starkt av den borgerliga hegemonin!

  3. Övriga papperslappar som verkar ha försvunnit i den Socialdemokratiska ideologin:

    ” Vi svenskar lever ju i en så oändligt mycket lyckligare lottad situation. Vårt lands befolkning är homogen, inte bara i fråga om rasen utan också i många andra avseenden.”

    Tage Erlander 1965

    Samt:
    ”Sverige åt svenskarna – svenskarna åt Sverige!”

    Per Albin Hansson 1924

  4. Psst INTE bara SoSSe Slaktande SoSSar som blivit NationalSocialistiska Kapitalister som ALDRIG Riskerar sina egna privata pengar utan STÄNDIGT alla ANDRAS dvs är ni BLINDA eller har ni INTE sett hur de som HÖGST SKREK Kommunism o Hårdförast krävde VÅLDSAMM Vänster SJÄLVA blivit EXTREMT NyFrälsta al aGöran Skytte o tja ENORMT RIKA som LaSSe WeiSS o andra i Röda Brigadernas JDL som blev SDL osv o ÄNNU VÄRRE i gamla warzavapakts Stater ju o snacka inte om MariSSa Meyers vänner Gröna TRiaderna de är ju ÄN MER men FÖRR var JUST de STERN Ligans Främsta Pentagon Viftare dvs Salomons Kommunist/Socialist Tecken så MINNS ni INTE Folkpartist UngdomsFuhrern lars Ohly Präst Sonen o Sergedanten från FickFormats Oförsvaret hans HÅRDFÖRA Kommunism(Som Gynnade Folkpartiets Stalinistiska BlodRöda Jävlar från Trotskijismen ju) vart ju ganska VILLIGA (MINST Sagt)att Förhandla BORT alla vänsterns Ideal exakt som de i Nepal från Che Guevara murder inc dvs hans angivare som bara är ”Vänster” så länge de SJÄLVA ÄR fattiga men som Rikare blir de ”Frihetrlig? NationalSocialism de svartskjorts muSSoliini JDL soSSialisterna dvs så fORT ”GammelKommunisterna i Nepal satt vid Köttgrytorna krävde de AVVÄPNING av de FATTIGA FARC/Maoisterna i Nepals skogar så

    Tja med Våld som GYNNAR de man Bekämpar så kan det bara sluta så dvs går ju inte att Skrämma bort alla fattiga som RÄDDA RÖSTAR MOT sitt eget bästa på Högern men så FUNKAR Rika Prästerskapets Svartskjorts israeliska LjusBlåa OMDÖMMESLÖSA Leader Project som WEGGISARNA ”FreedomProject ;( så Hörrni INGET NYTT UNDER solen Margot Wallströms o Göran Perssons RIKA jan EliasSon Sosse sort av Mikael Dambergska SATAN i GATAN Frank walter Steinmeyer sortens fritidsResors Socialodemokrater=NOSKES MILIS MÖRDADE JU judinnan Rosa Luxemburg i historien för att hon gick till vänster o JUDEN Lavrentij Berija o Josef Stalin o hans Judiska Hustru ALLIERADE sig med Adolf Hitler o BEUNDRADE 2NationalSocialismens GOEBBELS GuldAPPLE ReklamByrårer ju så att RELIGIÖSA skapelser med Personkult där DÖDA är LÖNSAMMAST som Che Guevara som INTE kan Klaga på HUR hans Bild o Namn används är ju Same as Usual …TYVÄRR MISSTÄNKER jag det så hurska ni ha det NI Rackar FRA o UD Vseper osv dvs VILKA Jobbar ni för min ”Indian Trumma” är ju TYSTAD o Hoppas den Fan är i LIV o SKYDD dvs mina ord till era Israeliska Internationaler är ju som Svarta Hål fast ÅSIKTSREGGANDE o HUR kan det Rimma med om ni Kallar det ”fria ordet” haha

    jaja jag är Lita taskig men era HATERSKOR som LÅTSAS vara mina Vänner fattar nog de WEGGIE fanstygen från Olika Folkpartist svartskjorts KONTROLLERADE sYNDIKAT Internationaler likt Bernard Henry Levys Action Directe ”kommunism/Socialism” osv eller fråga ASET Old Toad som i mina REDAN SKRIVNA ORD rEDIGERADE som SPRAY PEDDO i dagens sS Industries Passagen osv MVH Dock Me Parfalk…PETE Parfalk så TÄNK på de Rika Tyska Kommunist Judarna som LYDDE Lavrentij Berija som ”sosse Infiltratörer” o BORGER ”Röda Celler” av Wennerströmska/KimPhilby sorten de JUDARNA Kallade Judinnan Revolutionshynda o hon fick INTE kallas ”judiskt Offer” förrän deras EEGNA Drabbats av samma som Vänsterna drabbades av så FRÅGA ER Varför ENDAST Kristallnatten då HÖGERNS o Kristna Judar o BORGAR BRACKOR Drabbades TILLÅTS MINNAS medan allt Hemska som Drabbade Kommunister Socialdemokrater o Fackliga INNAN de CENSURERAS BORT från Historien som när Al Gore CENSURERADE o Hånade Tyske Kristne Protestantiske Prästen Martin Niemöller då hans WEGGISAR Hånade Hela Norska folket då han mottog ”Fredspris” så att Norges Vidkun Quisling släkter i Riksdagen LÄNGE givit Israels Massmördare Fredspris o fått SKYDD Undan avslöjande av Simon Wiesenthal centret är ju en ”Code Of Silence” HÅLLEN OMERTA osv så KONNTROLERA MoSSad spionbokLådor Förlag REUTERS/MURDOCH o ni Kontrollera världens Verklighetsbild som oftast är en ”Vinnarnas o TÄNK på att Värsta Massmordsideologin dvs LIBERALISMEN ju hamnar på ”Vinnarsida” OAVSETT vilka som vinner dvs de blev MEST renläriga Stalinister i Sovjet som ”Liberalt Intelligenta” de sJÄLVA VILL Kallas o i Nazi Tyskland blev de MEST renläriga Heydrich sortens Nazister o deras SABBATIANSKA drogHandlar Pedofill Woody Allen roman Polanski Silberskys MeSSias Jude blev ju MEST Renläriga Kalifatets ISLAMISTER i Historien så Whats new? nOTHING at all anser jag Pete Parfalk …TYVÄRR
    TÄNK SJÄLVA om ni VÅgar men var rädda om er själva o era nära o Kära o ni kan INTE ”Hjälpa mig Fri då dras jag bara ner ÄNNU MER o ni Får en som stulet mina ord som sina som ”EU LEADER” Project exakt som skeddee med mina Thunder Kapitalist ord så Tja LYCKA TILL HÖRRNI Peace,LOVE & Understanding Rock´n Roll

    ciao Bambinos från mig GOODINTENTIONS FOOL;) Parfalk…PETE Parfalk

  5. Har alla vänsterpartister börjat betala tv lincensen än, eller väntar de på att det ska hamna på skatten?
    De moderata politikerna bad iaf om ursäkt och betalade.
    Det var förövrigt Tage Erlander som fixade det nära samarbete vi har med NATO idag.

Lämna en kommentar