Puh, så kan man andas igen

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-09-11

Jag var rädd att dörrarna till friheten skulle stängas mitt framför näsan på sanningens apostlar Martin Schibbye och Johan Persson. Nu är de hemma.

Något vår utrikesminister och före detta aktieägare i Lundin Petroleum kommer att ta på sig hela äran för. Han har fått skarp och rättvis kritik för bland annat sitt sena agerande i frågan. Men anledningen till att de släpptes var mest att de var en belastning för regimen internationellt sett och att det finns en benådningstradition i samband med det Etiopiska nyåret. De båda journalisterna valde rätt strategi när de inte överklagade domen utan valde hoppet om en benådning istället. Som att spela på lotto. Skall vi tacka någon för detta frisläppande är det de båda journalisternas rätta val och ambassadören och tjänstemännen på den svenska ambassaden.

Nu efter detta hoppas jag att världens ögon riktas mot den stängda Ogadenprovinsen och Lundin Petroleums agerande i området. Det finns många frågor som kräver svar om oljebolagens härjningar på Afrikas horn. I grannlandet Sudan fördrev man befolkningen med hjälp av vapenmakt. Människor bombades från luften av regimens bombplan och flera hundra fick sätta livet till. Regeringar köps av oljebolagen. Pengar som inte tillfaller befolkningen utan hamnar i fickorna på de korrupta politikerna. Sedan är det fritt fram för oljebolagen att utvinna det svarta guldet utan några som helst miljökrav. Vår utrikesminister satt då när dessa bott mot mot mänskliga rättigher begicks, i styrelsen för Lundin Petroleum så han visste mycket väl vad som försiggick och skall väl då också betraktas som medansvarig.

Efter Shells borrningar i Nildeltat i Nigeria står fortfarande borrhålen öppna och läcker olja. Något som helt förstört miljön i området och de människor som bor där förgiftas av oljan, blir sjuka och dör, nu fortfarande. Tystanden kring detta är näst intill total. Men jag fann en artikel i Ystads Allehanda som skrevs i samband med Shells planer att förstöra det vackra Österlen i Skåne. Läs den här. Den är mycket informativ.

Oljebolagen begår brott mot folkrätten och mot mänskliga rättigheter. Kapitalet köper dem fria. De har till och med köpt sig rätten att mörda människor för vinnings skull. Det var just detta våra journalister skulle utreda i Ogadenprovinsen.

Media: Aftonbladet, Svd 1, Svd 2, Svd 3, Dn 1, Dn 2, Dn 3, Dn 4, Dn 5, Dn 6, Dn 7, Dn 8, Gp 1, Gp 2, Gp 3, Gp 4,

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

Postade kommentarer (4)

  1. Jag tycket det är rasism som dessa journalister gjort sig skyldiga till. Ta sig in olagligt i ett land och tro att som vita journalister står de över Etiopiens lagar. Imperialistiskt i mina ögon. Skulle två ryssar ta sig in i Sverige olagligt tillsammans med en gerillastyrka för att utforska något skulle detta uppfattas som kriminellt också. Respekt för landets lagar gäller även i Afrika.
    Jag är tacksam till Carl Bildt att han lyckats få dom fria.

  2. Leif, nu hänger jag inte riktigt med. Först bannar du Persson och Schibbye för rasism, imperialism och olaglig gerilla verksamhet. Sedan tycker du att det var bra att Carl Bildt lyckas få dem fria.
    Varför är du inte mer konsekvent och säger att Carl Bildt har lyckats få ut två skurkar ut ur fängelset och därmed solkas även hans anseende ner!?

    Själv tycker jag att det är skönt att journalisterna är fria och ser fram emot att ta del av deras berättelser.

  3. och Isaac Dawit, När kommer han hem ?

  4. Ja Jalle det finns anledning också att fråga. Vad görs för honom? Är det tyst diplomati är den väldigt tyst.

Lämna en kommentar