Majestätsbrott?
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-09-01
SVD har nu avslöjat den så kallade falskmyntaren som gjorde det celebra konstverket myntet ”vår horkarl till kung”. Därmed gjorde han som det lilla barnet som sade: Se, kejsaren har inga kläder. Han sade sanningen. Den som gjort detta konstycke har inte tjänat en krona utan endast utan endast fått lägga ut pengar för sitt tilltag. Därför borde han heller inte åtalas för falskmynteri. En falskmyntares avsikt är att tjäna pengar.
Att åtalas för majestätsbrott i dagens moderna Sverige torde nog möta Olle i grind men man kan som sagt vända på det till pengaförfalskning för kejsaren har kläder oavsett vad vi ser och inte bör förtälja.
Media: Svd 1, Svd 2, Svd 3, Dn 1, Dn 2, Dn 3, Gp,
Läs även andra bloggares åsikter om majestätsbrott, horkarl, kejsare, konst,








Märks att någon följer skvallerpressen slaviskt. Du har även läst och tror på den där boken förstår jag, även om den har bevisats inte stämma och de som gjort den fått skämmas för hur lättroade de varit. Detta efter att de förhandlat och arbetat tillsammans med brottslingar. Blir inte förvånad att sådana som du nu även stödjer andra brottslingar.
Skulle det inte vara bättre att komma med riktiga argument? Ni förstör ju för de mer seriösa republikanerna.
Lättlurade-inte roade:)
Anna. Det är inte märkligt alls att kungen är en horkarl som roar sig med undersåtarnas flickor. Så har det varit sedan urminnes tider och så även idag. Minns Geijeraffären.
Även Per Albin Hansson hade två kvinnor på sin tid….
Ingen vågade skriva om det.
De röda kan förse sig…..
Men Anna, menar du att det verkligen bara är förtal att Hans Majestät konungen har bedrivit hor!? Du är rolig du! Lol