Man väljer inte sina fäder
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-08-30
Inte heller Reinfeldt. Reinfeldts pappas alkoholmissbruk är endast tragiskt. Vi läser nu i Aftonbladet att han riskerar fängelse för sitt senaste tilltag att köra in i tre parkerade bilar i Täby. Reinfeldts far kör alltså bil i onyktert tillstånd och riskerar därmed andras liv.
Det finns andra fäder som också vandrat vilse i livets krångliga labyrint. De har också välartade söner om än inte statsministrar. Men det är skillnad på hur samhället behandlar våra olycksbröder. Är du fattig och inte kan betala din hyra slängs du ut på gatan tvärs genom det sociala skyddsnätet vars maskor avsevärt utvidgats under det moderata styret.
Socialtjänsten ges inte de medel de behöver för att hålla i trådarna och samarbetet mellan socialtjänsten och allmännyttan tycks inte existera längre. Kanske vår statsminister som själv har en far som inte klarar av sitt liv borde tänka på att han inte är ensam. Det finns andra söner som sörjer över sina fäder.
I det fall jag nu tänker på blev en gammal alkoholist utslängd ur en av allmännyttans bostäder. Han blev av med alla sina ägodelar. När alkoholen tar över tankeförmågan finns heller igen möjlighet att själv söka hjälp att försöka finna rätt på sina kläder och annat nödvändigt man kan behöva. Vid förfrågan säger socialtjänsten att de brevledes tagit kontakt med mannen. Vart skickades det brevet då den drabbade saknar fast adress?
Finns ingen tid eller ekonomi numera för uppsökande verksamhet eller är det intresset som saknas. Mannen har gått i samma kläder i en månad och på det härbärge han bor numera sedan privatpersoner med hjälp av kyrkan sparkat på socialtjänsten, finns tvätt möjligheter men han kan som han säger inte stå naken och tvätta. Han har nu ett ombyte och lite mat i sin kasse med hjälp av privatpersoner. Kyrkan hjälper de utslagna men nu är det dags att fråga varför de är utslagna.
Ingen människa ska behöva hanka sig fram med hjälp av allmänhetens nådegåvor. Det är förnedrande. I söndag hölls en predikan i kyrkan om att vara medmänniska läste jag på affischen. Det ska vi vara. Alla människor ska betraktas med respekt och vi måste inse att alla har lika värde. Men när det endast sitter motmänniskor i regeringen. Hur gör vi då?
Många människor får idag göra sig av med sin hund på grund av att många inte har råd att behålla sin kamrat. Vi läser i Aftonbladet om de hemlösa hundarnas situation. Det är synd om hundarna men människorna? Antalet hemlösa har dramatiskt ökat de senaste åren även utanför kretsen av missbrukare. Men tycker vi synd om de hemlösa, tandlösa uteliggarna som fryser ihjäl på vintrarna och dör i sjukdomar det finns bot för? De har själva valt säger ni. Men de har inte valt sina missbruksproblem lika lite som Reinfeldts far valt sina. Den enda skillnaden mellan dessa är att på den som har pengar spottar man inte, men de är precis samma klientel med samma problematik.
Media: Svd 1, Svd 2, Svd 3, Dn,
Läs även andra bloggares åsikter om reinfeldt, bostäder, allmänyttan, alkohol, hemlösa, kyrkan, socialtjänsten, myndigheter,







