TCO och Stockholm Pride

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-07-31

Idag i veckan inleds Stockholm Pride. TCO har i år valt att gå in som huvudsponsor.
-Oavsett sexuell läggning eller könstillhörighet är rätten att bli respekterad för den man är en facklig fråga, säger Eva Nordmark ordförande i TCO. Det är arbetsmiljöfrågor men också om mänskliga rättigheter. Det är en facklig kärnfråga.

Under veckan kommer TCO samlat att finnas i Pridepark i Tantolunden. Under veckan kommer TCO genomföra aktiviteter i Pridehouse. På torsdagen genomförs lunchbeat och TCOs ordförande Eva Nordmark deltar i ett samtal under temat Facket och HBTq. På fredagen genomför TCO tillsammans med teaterförbundet ett seminarium ”Hur öppen är scenkonsten för lesbiska kvinnor”

-För TCO är Stockholm Pride en frihetsrörelse, där människor gemensamt skapar en möjlighet för individen att leva så som de är. Jag är stolt att leda en organisation som aktivt tar ställning för allas rätt att få vara och verka som de är, avslutar Eva Nordmark i en kommentar.

Sören Juvas
vik Presschef

Media: Svd, Dn, Gp, Aftonbladet,

Läs även andra bloggares åsikter om , ,

Postade kommentarer (1)

  1. TCO liksom den övriga fackföreningsrörelsen borde i stället för pseudohändelser à la pride och kapitalisternas förförelse- och fördunklingsmekanismer föra de frågor som ska göra livet enklare och mer uthärdligt för alla arbetande.

    Sexualitet liksom ev. trosfrågor är av privat intresse och ska inte ha med samhällsbildning att göra.

Lämna en kommentar