Vi gör skillnad!
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-07-30
De afghanska tolkarna kräver nu att Sveriges regering agerar så att de inte dödas när svenskarna åker hem för gott. Gruppen har skickat en asylansökan, men Migrationsverket menar att det krävs en lagändring för att tolkarna ska få komma till Sverige.
De som arbetat för den utländska krigsmakten betraktas i Afghanistan som förrädare. Det går bra att utnyttja dem på plats för att sedan strunta i om de lever eller är döda. Så får Sverige ytterligare några liv på sitt samvete. Om vi nu har något samvete. Migrationsverket nekar de afghanska tolkarna asyl. De har tjänat den svenska krigsmakten men de får inte plats i det svenska samhället.
Den svenska krigsmakten och migrationsverket gör skillnad. Försvarets reklam är inte missvisande. Det är ju en viss skillnad mellan att få leva eller att vara död. Medhjälp till mord hade brottsrubriceringen lytt om detta hade omfattats av juridiken.
Asyl är ingen belöning för utfört arbete, säger Billström, men ingår inte ordet humanitet i migrationspolitiken. Om Billström tycker jag inte, men eftersom det jag tycker är åtalbart förmedlar jag inte det på bloggen.
Media: Svd, svd, Svd 3, Svd 4, Dn, Gp, Aftonbladet,
Läs även andra bloggares åsikter om krigsmakten, migrationsverket, asyl, afghanistan, försvaret,








[...] Jens tyckerier, Henric Borgström, Kommunisternas blogg, [...]
1 § All offentlig makt i Sverige utgår från folket.
Den svenska folkstyrelsen bygger på fri åsiktsbildning och på allmän och lika rösträtt. Den förverkligas genom ett representativt och parlamentariskt statsskick och genom kommunal självstyrelse.
Den offentliga makten utövas under lagarna.
DEN OFFENTLIGA MAKTEN UTÖVAS UNDER LAGARNA.
Jaha Gustav Och???
Haha VILKEN sorts ”skilland” menar ni Bo Toas ”Vovve DogZZ style som Lydiga BandHundar till HouseBoy Niggern Hillary Clinton STYR som Harpya från Arkansas gamla KKK Demokrater så JISSUS alltså när Joseph Cohen HYLLAR KONCENTRATIONSLÄGRET GAZA i dagens Kristianstsdsbladet är han NOG OROLIG Murder Inc Gratis Armeer av Brödrakspare skia FATTA hur MURDER INC JDL Utnyttjar de Korkade Fåren Muslimerna era haha NI STINKER o NI VET det