Gycklaren Johan Pehrson roar oss idag

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-07-20

Betydligt färre har i dag hela sin inkomst försäkrad om de skulle bli sjuka. Vi förslår att taket i sjukförsäkringen höjs till 10 basbelopp, vilket motsvarar en månadslön på 36700 kronor. Det skriver Johan Pehrson, med flera ledamöter från Folkpartiets interna socialförsäkringsarbetsgrupp, och menar därmed att sjukförsäkringen blivit allt för urholkad.

Ja urholkad är den, sjukförsäkringen omfattar inte längre långtidssjuka. Har du inte ”viljan” att bli frisk på ett av regeringen utställt datum blir du utförsäkrad.

Valtider är fantastiska tider. Vore det inte för bedrövligt skulle det nästan vara roande när gycklarna står vid podiet och talar emot sig själva och sin egen politik. Så hållbar var den alltså.

Bloggat har Röda berget

Media: Svd 1, Svd 2,

Läs även andra bloggares åsikter om , , , ,

Lämna en kommentar