Djävulen släpper inte sitt grepp
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2012-06-19
Från dem som han en gång infångat. David Hemler trodde en gång på de dogmer som inpräntades i hans hjärna. USA är den goda makten. Dödar gör man för den goda sakens skull för frihet och demokrati.
Men David Hemler bytte åsikt när han förstod vad hans arbete som soldat egentligen gick ut på, när han förstod att demokratins ljus inte kommer med död och våld. Han bytte helt enkelt ideologi. Han vände sig bort från våldet och den krigspolitik USA för i kapitalets namn.
David Hemler är att betrakta som politisk flykting. USA betraktar honom som desertör och han riskerar trettio års fängelse om han utlämnas. Den stat som har hämnden som ledstjärna i sin rättsprocess, som tillåter sig att döda egna medborgare, ger aldrig upp. Man har lovat att gripa honom om han så blir hundra år. USA visar i sin tydlighet här sin mentalitet. Våld och hämndbegär. Det bästa som kan hända David Hemler är att han blir fast i Sverige och det värsta är trettio års fängelse i det amerikanska Gulag.
Media: Dn,
Läs även andra bloggares åsikter om david hemler, usa, politisk flykting, desertör, kapitalet,








Detta kommer USA att använda som uppmjukningsövning för att jämna vägen för att anklaga och fälla och sen raskt begära Assange utlämnad till USA innan han i Sverige släpps som oskyldig efter förhören i Sverige. Så att opinionen i världen ser att det är normalprocedur att Sverige alltid lämnar ut alla som USA vill slå klorna i.
Samtliga terrorister är människor som bytt ideologi och startat egna krig. Det gillar du Astrid! Eller?
”Amerikanska Gulag”. Kul att du nämner just Gulag.
Desertörer blir alltid bestraffade, även i socialistiska länder. Sovjet sköt alla sina desertörer av lägre rank utan rättegång. På Kuba avrättade Che Guevara och Fidel Castro desertörerna i landet så fort de tagit makten, och även i sina egna led under revolutionen. Ditt argument är således ett tvåeggat svärd som lätt kan vändas emot dig. Man ska vara försiktig med hur man svingar ett sådant om man inte vill skada sig själv lika mycket som de man försöker argumentera mot.
Konspiratard De sovjetiska gulaglägren kritiseras hårt av västmakterna med all rätt. Men man behöver bara vända sig om så ser man samma slags Gulag i USA och även där dör människor. När ett land befinner sig i krig skjuts desertörer. Det gäller alla länder även Sverige. Men David Hemler befann sig inte i strid. Han befann sig på en flygbas i Tyskland under fredstid. Han har möjligen begått ett ringa kontraktsbrott vilket han knappast förtjänar trettio års fängelse för.
Jompa du får ursäkta mig men ibland är era kommentarer så korkade att det inte ens är värda att besvaras.
Astrid kom igen vill du utveckla politisk flykting till att inkludera desertörer. Gäller detta även desertörer ifrån låt oss säga Ryssland? Säg att en rysk soldat inte vill åka till Tjetjenien är det okej då att han deserterar till Sverige? ska vi lämna ut honom?
TimS kort och gott nej. Juridik fungerar inte riktigt så. Världs opinion som du skriver har absolut ingenting med det här att göra.
Nej, du har helt fel där Astrid. I USA finns det förhörsläger där man torterar misstänkta terrorister. Däremot är det inte ett dödsläger, vilket Gulag var. Dessutom är de som sitter där faktiskt misstänka för något. I Gulag hamnade du bara för att du råkade höra till fel etnicitet. Jämför inte de massmorden med Guantanamo. En jämförelse dem emellan skulle visa att Guantanamo är ”ok” och ge det legitimitet, och det är väl det sista vi vill?
Jag har rätt du har fel Konspiratard. Hela usa.s fägelsesystem är numera en industri. Dessutom sätts människor som har avvistas ut ur landet i läger där de tvingas att arbeta tills de själva kan kosta på sig utresan vilket kan ta några år då lönen är näst intill obefintlig. Och människor dör också i Guantanamo och i de övriga hemliga fängelser CIA har skapat.De misstänkta i dessa läger är ibland barn under femton år, ibland oskyldiga taxichaufförer vars bilar man stulit och sedan sålt chauffören till USA:s armé för en summa pengar.De skyldiga där är ibland senila gubbar som inte ens vet var de är och varför.Är man motståndare till USA:s krig och ockupation blir man per automatik kallad terrorist. Mina norska morbröder var också terrorister under andra världskriget. De tillhörde motståndsrörelsen och bekämpade den krigsmakt som ockuperade deras land.
Aah, återigen Astrid…om dessa fängelser är hemliga, hur skulle du då känna till dem? Kan du nämna några av dessa senila gubbar på Guantanamo? Och vilka är dessa oskyldiga taxichaufförer? I vilken rättegång har det etablerats att de är oskyldiga? Jag är grymt intresserad av att ha tillgång till de uppgifterna.
Sedan sa jag inte att terrorism per ce är något dåligt. Däremot är det ju först och främst förståligt att en stat vill stoppa terrorism som begås emot den. För det andra är islamisterna väldigt duktiga på att inte ta någon hänsyn till om offren är militära eller civila – en av nackdelarna med att spränga sig själv i luften istället för att använda en pistol. Sedan ställer jag mig inte på islamisternas sida för att de vill ha ett fortsatt förtryck av oliktänkande och kvinnor. Det teokratiska, kompromisslösa i ideologierna som styr dessa människor helt enkelt.
Är din okunnighet verklig Konspiratard?
Nu är du bara löjlig Astrid, du hävdar att alla desertörer skjuts i krig men man får inte säga som det är; att det inte alls är så!?
Det är tydligen bara DIN sk sanning som får skrivas här.
Alla kommunister är paranoida, det syns när schizofrent mummel blir hyllat och historiskt fakta blir inte godkänt.
Är det någons okunnighet som verklig, så är det din Astrid…det bevisar du varje dag när du inte godkänner inlägg som inte överensstämmer med din paranoida ideologiska syn.
Som du kan se Ziggy så godkänner jag de flesta kommentarer trots att de inte tycker som vi. Men jag ser helst att kommentatorerna kan komma med egna åsikter utan direkta personangrepp.Du får bli bättre på att argumentera Ziggy.
Du Ziggy Peder Jensen ZIONISTEN borde du kalla Kluven som en Liberal dvs schizofren han vart ju OFFENTLIGT arbeidepartiet o ICKE vÅLDS sades det men ”Verkade Utan Att Synas i action directes Rotschildsla Svarta i Andan ju som en ”Fjordman” o skapade MONSTRET anders Begring Breivik så ni bör kanske kolla era egna HerZog belönade o andra liknande i STERN Dunstens Fegisar;(
[...] Läs också Djävulen släpper inte sitt grepp [...]