En ful fisk
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2010-09-02
Jag skulle titta på farliga fiskar på Aftonbladets TV men möttes av Maud Olofssons röst på reklamfilmen som frågade mig om jag ville ha arbetslinjen eller bidragslinjen. Men nu är det faktiskt så att både och ingår i ett demokratiskt samhälle. Blir du mot din vilja arbetslös eller sjuk ska du fortfarande ha möjlighet att överleva. Jag såg inte TV-progammet själv som sändes här om dagen därför kan jag inte närmare gå in på det men jag har fått det återberättat för mig. Det handlade om en cancersjuk kvinna på västkusten numera avliden. Under sina sista levnadsmånader fick hon ett brev från Försäkringskassan som hotade med att dra in hennes sjukförsäkring om hon fortfarande var vid liv efter ett visst datum. Stupstocken skulle då ha inträtt. Men hon gjorde som regeringen önskade. Hon avled.
Jag behöver inte skriva mer om det. Jag kan inte skriva mer om det. Jag överlämnar det till era egna tankar.
Svenska folket tror inte att det blir ett regeringsskifte efter valet. Hur kan den svenska upplysta befolkningen låta sig köpas av en tusenlapp extra i plånboken? Begriper de inte vilka försämringar i välfärden detta innebär? Alla kan bli både sjuka och arbetslösa. De ska inte som regeringen gör betraktas som tärande. Och om alliansen inte skurit ned så mycket i den offentliga sektorn skulle fler av dessa arbetslösa idag ha varit i arbete.
Det är alliansens politiker som syns mest i media. Kan det möjligen bero på ägarstrukturen av våra media? Alliansen är också de som har råd att köpa de flesta annonsplatserna. Nu vill i alla fall miljöpartiet ha bort hemlighetsmakeriet om de bidrag som tillförs partikassorna. Jag undrar om moderaterna vågar lägga korten på bordet. Fredrik Reinfeldts ansiktston blir en annan när frågan dryftas.
Aftonbladet 1, Aftonbladet 2, Aftonbladet 3, SVD 1, SVD 2, DN 1, DN 2, Expressen
Läs även andra bloggares åsikter om Försäkringskassan, val 2010, alliansen, miljöpartiet, jobb, välfärd, skatter, regeringen, demokrati, media, Maud Olofsson, moderaterna, Fredrik Reinfeldt








Svenska befolkning, storkapitalet äger svensk massmedia till åtminstone 80 % försök sedan inse hur de vill att tongångarna ska gå.
Som sagt var, jag känner en privatperson som gav fem miljoner i bidrag, bara till muf. tror inte att dessa pengar har blivit redovisade.
Det mest allvarliga är att alla pengar förintar hela den demokratiska processen.
Svenska befolkning, storkapitalet äger svensk massmedia till åtminstone 80 % försök sedan inse hur de vill att tongångarna ska gå.
Som sagt var, jag känner en privatperson som gav fem miljoner i bidrag, bara till muf. tror inte att dessa pengar har blivit redovisade.
Det mest allvarliga är att alla dessa pengar förintar hela den demokratiska processen.
carl p. du menar väl att bonnier äger pressen (sionisterna)
@ Koijen
Det är ju ingen hemlighet att Bonnier är svenska judar.
Men du är ju slug och du vill inte bli anklagat för ANTISIMITISM, så du fördrar att säga ”du menar väl att bonnier äger pressen (sionisterna)”…
Vem har berättat för dig att Bonnier är sionister?
Koijen Bonnier köper upp en stor del av media men inte allt men de flesta ligger under samma tak och det taket är högervinklat. Du har Norrköpingstidningar till exempel. Sedan är det ju meningen att tidningarna ska hålla olika profil men av ekonomiska skäl använder sig tidningarna gemensamt av journalister. Det blir ju billigare att skicka en journalist än två på ett uppdrag. Därför blir våra media allt mer likriktade precis som politiken. Tack Koijen för upplysningen om Polens soldater. I Norrbotten blir nu folk åtalade för att de flugit drake men det kommer mer om det sedan. Man får inte protestera mot NATO och det svenska medlöperiet till USA:s erövringskrig då blir man åtalad med fabricerad åtalsrubrisering.
Koijen, Bonnier tillhör ju storkapitalet, så det är inte svårt att förstå vilka intressen de vill ska komma till tals. De
journalister som jobbar på respektive ”oberoende” tidning blir i sin tur ”stympade” i sin yrkesroll. De kan/får inte uttrycka det som går emot ägarna och storkapitalet. De får inte vara journalister, bara nickedockor till kapitalet.
De inom sin yrkeskår som vill göra sin journalistiska plikt- att undersöka och skriva sanningen, kommer högst troligt att bidraga till sitt eget justitiemord. De som inte löper den risken är de redan frälsta som kommer från kapitalistdrängarnas egen skara. De sistnämnda bör i stället för journalister benämnas propagandamakare. De har sitt tillhåll inom såväl den privatägda mediasfären som ”public service”- Sveriges radio och television.
Självklart är nästan hela media Sverige ägt av högerkapitalet. Dessa vill naturligtvis inte ha någon som helst omfördelning av välfärden. Jobba och håll käft så länge du har ett jobb att gå till.
Det verkligt intressanta är vad som händer när kapitalismens rationaliseringar och globaliseringen gått så långt att nästan ingen arbetar inom den ”närande” sektorn – vem har då råd att köpa dess produkter???