Krisdemokrater
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2010-07-20
Lögnarnas mästare skapar kris i demokratin. Maria Larsson kd påstår att socialbidragen inte ökat. Socialtjänsten går idag på knäna och tvingas neka behövande hjälp. Det är mest arbetslösa och genom den nya sjukvårdsreformen utförsäkrade som tvingas vända sig till socialhjälpen. Man ska inte ljuga Maria Larsson inte ens som politiker om man ska stå för kristna värderingar. Men givetvis är de värderingarna endast ett kamouflage. Makten korrumperar, ni är som alla andra, blundar inför fakta, skyller era misstag på andra. Jag står för det jag säger och gör därför publicerar jag här min brevväxling med Göran Hägglund även om det finns ett och annat att säga om ordvalet. Jag blir helt enkelt förbannad når folk ljuger mig mitt upp i ansiktet och vägrar att ta ansvar för egna misstag.
Bästa Astrid.
Tack för Ditt mejl.
Jag har inte sett den statistik över självmord som Du nämner, men jag är tveksam till att man skulle kunna relatera dessa till sjukförsäkringsreformen. Självklart vore det en stor katastrof om detta verkligen stämde! Vår avsikt har naturligtvis inte varit att göra människor förtvivlade, utan tvärtom att ge bättre hjälp än vad som varit fallet tidigare.
Enligt den reform som Alliansen har genomfört handlar det inte om att bli ”utförsäkrad”, utan snarare ”omförsäkrad”. Det innebär att man flyttas över till Arbetsförmedlingen, där man får individuellt anpassat stöd för att se om man kan komma tillbaka till arbetsmarknaden. Den processen tar 3 månader, då man alltså får A-kassa. Skulle man därefter fortfarande vara oförmögen att arbeta på grund av sjukdom får man återgå till sjukpenning hos Försäkringskassan. Den som är sjuk och inte kan arbeta har alltså självklart en fortsatt rätt till stöd!
Tyvärr är det omöjligt att skapa regler som aldrig kan misstolkas. Det ligger också i sakens natur att det alltid kommer att finnas de som får besked som de inte önskar. Självklart gör vi vad vi kan för att utforma sjukförsäkringen så träffsäkert som möjligt, så att den verkligen hjälper dem som behöver hjälp. Och självklart är vi beredda att justera reformen ytterligare om det visar sig nödvändigt.
Det har dock visat sig, efter de första utvärderingar som gjorts, att omkring en tredjedel av alla som kommit till Arbetsförmedlingen har kunnat gå tillbaka till arbetsmarknaden och försörja sig själva. Det är en stor vinst, inte bara samhällsekonomiskt, utan minst lika mycket rent mänskligt för de personer som fått denna möjlighet. Att få tillhöra ett sammanhang, vara behövd och få utvecklas tillsammans med andra är oerhört viktigt för en människas välmående, och bryter känslor av utanförskap. Detta tycker vi är helt i överensstämmelse med de kristna värderingar vi som parti baserar vår politik på.
Vänliga hälsningar,
Göran Hägglund
Partiordförande, Kristdemokraterna
Nej givetvis så har ni inte sett statistik över självmordsfallen. Ni gör som de övriga. Ni blundar. Du betvivlar att självmordsfallen skulle vara relaterade till er politik? Hur tror du människor ställer sig inför det faktum att de måste lämna gård och grund för att de hade det ”dåliga omdömet” att bli sjuka? Hur tror du människor ställer sig till det faktum att de blir utan inkomst, hänvisade till i bästa fall en sambo eller make(maka), annars socialtjänsten, där de blir nekade hjälp? Så istället för att ha två löner ska man plötsligt leva på en lön. En omöjlig ekvation för en vanlig arbetare allt medan ni på maktens pelarhöjder tillskansar er fördelar genom sänkta skatter och högre arvoden. Hur tror de att de sjuka ställer sig till att deras sjukförsäkring ständigt minskar genom er omförsäkring? Nu är jag nära att förgå mig i både ord och handling, Jag måste besinna mig så jag skriver bara att man kan jämföra er sjukvårdspolitik med den nazistiska under 30-40 talet. Den var fascistisk precis som er politik. Så blir den när näringslivet styr politiken och Bilderbergare sitter vid makten.
Astrid Boman
Ett Ps till mitt tidigare svar:
Om det nu är så att era lagar feltolkas av myndigheterna, varför gör ni ingenting åt det? Dessutom hur kunde jag som okunnig gräsrot se vad de nya reglerna skulle leda till och ni som lagstiftare ser det inte. Det finns bara två alternativ antingen är ni korkade eller genuint onda. Välj själv.
Media: Aftonbladet








Tack Astrid,
det måste till en kommunist och dialektiker för att våga uttrycka det obekväma i sina riktiga ordalag.
[...] har alltså misstolkat reglerna och Catrine har fått ett besked hon inte önskar. Skulle herr Hägglund som fällde detta yttrande finna det önskvärt att bli fråntagen möjligheterna till [...]
[...] Det närmar sig val och mitt arbetsrum är fullt av Kristdemokrater. Nåväl, deras emblem i alla fall. De höll valmanifest här på Norrliden och barnbarnen blev överösta av gratis presenter i form av ballonger och sandhinkar, godis och nyckelringar och plåster. Kristdemokraterna talar om ett mänskligare samhälle emedan de ändå stöder alliansens utförsäkringspolitik. [...]
”Tvugna att lämna gård och grund” tycker jag säger allt. Alla svenska kommunister är i själva verket egoister, hur många fattiga utanför sveriges gränser tror ni ens har ”gård och grund”?
Socialism är väl solidaritet med ALLA människor, dvs en kommunist i sverige har väl inte bättre rätt än någon annan fattig på jorden att behålla sitt hus för att ”en av två i hushållet” blivit av med sitt jobb?
Socialismen i sverige begränsar sig till de ramar som satts i sverige för vad är att beteckna som välfärd, och kommunisterna definierar sin rätt och den fattiges rätt till välfärd utifrån medelinkomsttagaren i sverige. På vilket sätt är det socialism och solidaritet?!! Om ni skall leva som ni lär så ska ni alla bo i en liten trång lägenhet, leva på mat på gränsen till existens minimum, men ÄNDÅ ägna ALL ER TID till att förbättra förhållandena för världens fattiga som inte har mat för dagen.
Men det gör inte sveriges vänster, istället fokuseras all tid och kraft på att argumentera för att de redan högsta ersättningsnivåerna i världen för socialbidrag och a-kassa, skall bli ÄNNU högre.
Luktar egoistiska motiv hela vägen, socialism vet ni inte vad det är.
Jag var tveksam att överhuvudtaget ta in din kommentar Christer, Det är nämligen deprimerande att se att det finns sådana kallhamrade människor i detta land som du. Du anser alltså att om man har det dåliga omdömet att bli sjuk ska man inte ha rättighet till egen betald Försäkring man betalat in under arbetad tid genom sociala avgifter.Detsamma gäller a-kassan. Kyrkan får idag hjälpa människor med mat och kläder och nu har kyrkans folk som sett vad regeringens regler leder till gått ut med budskap till KD:s väljare om att de ska byta block. Socialism är från var och en efter förmåga och till var och en efter behov.Socialism är jämlikhet och att alla har lika värde. Det du förespråkar är däremot egoistiskt. Vi vill dela med oss. Du vill äta hela kakan och även andras kakor även om det innebär att andra får svälta.