Min båt är så liten och havet så stort

Postat av | Postat i Utrikes | Postat 2010-05-29

Så tar folket tag i det som våra politiker borde gjort för länge sedan. Man försöker bryta blockaden mot Gaza. Naturligtvis är det dömt att misslyckas. Vad förmår några obeväpnade skutor mot den överdimensionerade israeliska krigsmakten? Men det är en fingervisning till världens politiker. Bryt blockaden! Varför denna rädsla för de sionistiska politikerna? Man kunde få bort apartdheidpolitiken i Sydafrika genom gemensamma insatser. Varför inte i Israel? Svaret ligger som vanligt i kapitalägandet. Vem äger det mesta av USA:s kapital? Just precis och USA är beroende av det judiska kapitalet. Och kapitalet vill inte ha fred. Det gynnar inte vapenindustrierna.

A New Strategy for Securing the Realm, ett dokument som skrevs 1996 inför Benjamin Netanjahus tillträde som premiärminister förordar sabotage mot fredsprocessen. En av medförfattarna till the Realm är Richard Perle, en ledande hök inom de neokonservativas skara, som satt på tronen i USA för en tid sedan och fortfarande har inflytande över politiken som styrs från Vita huset. Bland de övriga författarna till den israeliska agendan ser man William Cristol, chefsredaktör för den konservativa tidsskriften Weekly och där finns också Lynn Cheney hustru till förre vicepresidenten. Parallellt med arbetet på AEI en amerikansk tankesmedja sitter Lynn Cheney med i det största rustningsföretagets Lockheed Martins styrelse.

Så vem är det som styr skutan Världen? Lycka till Mankell, Kaplan och ni andra som styr mänsklighetens skuta! Även om ni aldrig kommer i hamn har ni visat världen vad som borde göras.

Media: Aftonbladet, SVD, DN1, DN2, Expressen, Riktpunkt.nu

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , ,

Lämna en kommentar