Kapitalismen livsfarlig

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2010-03-09

Vi har tidigare haft anledning att på denna sida kommentera det elände som vintern fört med sig för landets elkunder och inte minst för de som drabbats av det till absurdum sönderstyckade och bolagiserade trafikföretaget SJ. Dessvärre stannar inte eländet där. Inte mindre än 103 tak har blivit inrapporterade då de rasat ihop. Det är allt från ridhus, ladugårdar, livsmedelsbutiker mm. Det kan tyckas som märkligt att det skall behöva hända i land ett som Sverige med det klimat vi har. Det kan väl inte komma som en nyhet att det blir vinter en gång om året samt att det inte är direkt ovanligt att det faller snö på vintrarna. Än mer märkligt kan det förefalla när vi också får reda på att de rasade taken oftast är relativt nybyggda. Kan man inte bygga stabila tak längre eller vad är det som händer.

Låt oss gå tillbaka 20 år i tiden för att få en fingervisning om de rasade takens bakgrund. Vad man än byggde för 20 år sedan, oavsett om det var ett hus eller bro eller vad det kunde vara så hade alltid beställaren en kontrollant anställd som följde objekten från början till slut. Kontrollanten hade oftast ett eget kontor på arbetsplatsen där han förvarade byggets alla konstruktionsritningar. På så vis hade kontrollanten alltid uppsikt över bygget och kontrollerade dagligen att allt skedde på ett fackmannamässigt sätt. Dessa kontrollanter innebar naturligtvis en kostnad för beställaren som måste betalas. I det läget var det något geni som kom på att för att ytterligare maximera profiten kunde dessa kontrollanter ersattes med att byggföretagen i stället skulle ha en sk egenkontroll. Genast kunde de större beställarna såsom Vägverket och Banverket skicka hem tusentals kontrollanter. Byggföretagen svarade med att kvalitetssäkra sig själva genom att certifiera sig med ISO märkningen

Jag hade själv nöjet att vara lagbas vid ett bygge av en järnvägsbro utanför Gävle när det svenska byggföretaget SIAB skulle certifieras enligt ISO 9000. Kontrollen för att erhålla kvalitetsmärkningen skulle utföras av det norska teknikföretaget Veritas. Vi som byggde bron hade av företaget blivit beordrade att bygget skulle ske utan några som helst avvikelser. Vi hade också betalt för att bygga med exakt noggrannhet. Vi hade också blivit informerade om att Veritas skulle komma till bygget oanmälda för att kolla bygget. När så Veritas kom för inspektion hade vi naturligtvis väntat oss att de skulle inspektera bygget på plats. Vad hände? Jo, det kom 4 man från Veritas som gick raka vägen in på kontoret för att titta på de ritningar som fanns över bron. När de gjort det och hade godkänt bygghandlingarna åkte de därifrån. De tittade aldrig på det praktiska utförandet och SIAB fick sin åtråvärda ISO 9000 märkning.

Alltså lär vi oss att det är byggföretagens egenkontroll som är roten till de rasade taken. Man spar in materialkostnader genom att använda sig av billigare och därmed klenare konstruktioner. Kontrollen över att det skall hålla sköter man själv.

Profitjakten stannar inte vid rasade tak. Det har tyvärr och sorgligt nog även inneburit att konstruktioner rasat samman med döda byggnadsarbetare som följd.

Järnvägsbron som rasade utanför Härnösand är ett tragiskt exempel på klena konstruktioner som kostade byggnadsarbetare livet. Tyvärr stannar inte exemplen i Härnösand utan finns på fler håll. 2009 kostade det 15 byggnadsarbetare livet. Kapitalismen är inte bara som ekonomiskt system vansinne, det är också direkt livsfarligt.

Media: DN, SVD.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , ,

Postade kommentarer (1)

  1. Det är nog första gången jag är överens med någon av er, i varje fall i sak. Så länge vi hade kommunala bygginspektörer, som kontrollerade alla byggen fungerade det mesta och dessutom var det systemet mycket mer rättssäkert, speciellt då för vanligt folk, som byggde sig ett bostadshus e.d.
    När man började tala om att införa egenkontroll, ISO-system o.d., tänkte jag, att det här kan bli riktigt bra, under förutsättning att branschen tar det här på allvar och verkligen genomför alla kontroller enligt kontrollplanen. Dessvärre insåg jag, att så troligen ej skulle bli fallet, nej man skulle inte bry sig om att utföra kontroller och besiktningar, utan istället bara fylla i pappren, så att det såg bra ut. Dessvärre fick jag rätt och nu sitter vi här med problemen. Jaja, ibland var det bättre förr;)

Lämna en kommentar