Vad var det vi sa? (2)
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2009-11-30
Frågan är om WHO är ett FN organ eller en försäljningsorganisation för de läkemedelsbolag som avlönar experterna. Dessa experter som WHO:s generaldirektör Margaret Chan skall ta råd från, råd som inte skall påverka hennes beslut. Varför då råd?
Media: AB
Läs även andra bloggares åsikter om Läkemedel, vapen, olja, vaccin, demokrati, marknad, fascism, kapitalism, politik,









Det här har ju vi foliehattar vetat en tid nu. Vem är det egentligen som får käka upp sin mössa?
@David:
Precis! Jag nämnde det här på bloggen i en kommentar redan för två månader sedan. Och jag hade i min tur läst om det minst en månad tidigare, och googlat fram uppgifterna i fråga för att konfirmera dem.
Kanske skulle journalisterna läsa bloggarna lite noggrannare?
Ja det gjorde du Björn. Ska folket ha sanningsenlig information ska de läsa bloggarna. Media brukar i bästa fall ligga månader efter ibland rör det sig om år och under tiden får bloggaren benämningen foliehatt. Behåll den på Björn, jag ska då i alla fall behålla min för det kommer mera.
En till stolt foliehatt.
[...] blogginlägg om svininfluensan: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, [...]