Brott ska löna sig

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2009-11-21

bildt

Bilden hämtad ur brottsregistret.

”Skattebrott är en annan kategori av brott som oftast inte drabbar någon annan på ett mer direkt sätt. Det kan hävdas att skattebrotten delvis följer av ett orimligt högt skattetryck som inbjuder till olika manövrer för att undgå beskattning.”

- Fredrik Reinfeldt och Per Schlingmann i sin bok Stenen i Handen på den Starke, sid. 46. Ur alliansens lilla röda.(m)

Paret Bildt har heller inte betalat varken skatt eller arbetsgivaravgift för sin barnflicka, ett skattebrott. Samma brott har paret Reinfeldt begått. Förutom alla andra ministrar som inte betalat skatt och avgifter som struntat i att söka bygglov med mera med mera. Opiumsmugglande regeringstjänsteman, skulle inte förvåna mig om det finns kopplingar till högre politiker i sammanhanget. Vi har en socialminister som bryter mot FN:s lagar om mänskliga rättigheter och för en social politik som leder till självmord. Vi har en arbetsmarknadsminister med fuskexamen. Vi har en obildad utbildningsminister. Hade detta varit Frankrike och inte Sverige hade nämnda regering inte suttit kvar vid makten. De sitter där endast av en anledning och det är att sko sig själva på vår bekostnad. För vad har de gett oss? Arbetslöshet som de fullkomligt struntar i att åtgärda. De har till och med tagit ifrån den arbetslöse rätten att överleva på anständiga villkor. De har gett oss sämre möjligheter till utbildning. De drar ned ekonomin för skolorna, minskar lärartätheten så att undervisningen blir sämre. De drar ned den offentliga sektorn så att våra handikappade och våra gamla får en tröstlös tillvaro. De skapar hemlöshet genom alla sina nedskärningar och oviljan att bygga hyresrätter i allmännyttans tjänst. De för en socialpolitik som är mördande. De som har det dåliga omdömet att bli sjuka straffas med att man tar bort deras möjligheter till överlevnad. Nej, kommandoran Husmark. Det är inte politisk propaganda på låg nivå. Förklara istället för mig hur man överlever på knappa fyratusen kronor i månaden? Människor har tagit sina liv i ren desperation. Det är du Husmark Pehrsson som är ansvarig och ingen annan.

Varför åtalas inte regeringen för sina brott? Hade det varit du och jag hade vi suttit bakom lås och bom för länge sedan. Skattefusk, korruption, vållande till annans död, alternativ dråp med mera med mera. Vad vi lär oss av denna regering är att brott lönar sig.

Media: DN, Aftonbladet, SVD

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

Postade kommentarer (4)

  1. Kan man månne teckna en socialförsäkring som skyddar en mot borgaralliansens politik, Fru Husmark Pehrsson?

  2. Fredric Olofsson:

    Naturligtvis!

    I ett socialistiskt samhälle är detta dock strängt förbjudet.

  3. Tobias A:

    Du har rätt men bara de som har råd att betala. I ett socialistiskt samhälle behövs inte detta emedan de ekonomiska klasserna avskaffas. Där finns och odlas också något som kallas solidaritet och medmänsklighet. Ifall detta skulle vara helt obekant för dig.

  4. Det är lätt att vara solidarisk och medmänsklig med andras pengar.

Lämna en kommentar