Du skall icke tro
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2009-11-01
Låter som ett religiöst budskap fast åt andra hållet. En stor procent på de unga tror att B-uschregimen låg bakom nine eleven. Har du en annan uppfattning än de regeringarna och mainstreem media har uppfattas och anses du vara konspirationsteoretiker. Fundera aldrig själv i egna tankebanor för då blir du inte trovärdig. Vad vi känner till satt det araber bakom spakarna på flygplanen som kraschade in i tornen. FBI och CIA hade inga som helst aningar om dådet men kunde tre dagar senare presentera en lång lista på de skyldiga. Snabbt arbetat. När dådet utfördes var de flesta FBI-agenter på östkusten på utbildning, med mera med mera. Listan kan göras lång. En sanningskommission behövs och kanske en dag sanningen ska uppenbaras. Men vi kan ställa frågan: Vem tjänar på terrordådet? Följ pengaströmmen till källan där hittar du alltid i alla sammanhang de verkliga skurkarna, de skyldiga. Vem tjänar på det eviga kriget?
Media: Aftonbladet, DN, SVD, HD, KB, BLT, SMP, Barometern,
Läs även andra bloggares åsikter om USA, Bush, terrorattackerna, al-Qaida, FBI, CIA,








Många som skriver att konspirationsteorier ska avfärdas. Frågan är då varför ska de avfärdas? Finns det inget tvivel i den amerikanska utredningen som gjordes av sittande Bushadministration. Har de bevisat utom tvivel att det var Al-Quaiada? Det är mycket som fattas och som inte har blivit offentligt kring händelsen om 9/11.
Som många sagt finns det gott om konspirationsteorier och många av dessa kan man ganska fort avfärda. Men sen finns det ett fåtal teorier som väcker stor uppmärksamhet och tankar kring ämnet 9/11.
Det största som talar för en konspiration är det plan som skulle ha störtat i Pentagon. Men allt man kunde hitta va en liten bit av flygkroppen och flertalet experter sa att det är omöjligt att ett helt flygplan skulle disintegera. Desutom var Pentagons byggnad förhållandevis intakt med tanke på att en Jumbojet skulle ha störtat mitt i byggnaden. Detta var det också många byggnadsingenjörer/brandmän som ifrågasatte. Att två skyskrapor rasar samman, medan en liten vit byggnad gjord av cement, plast och järn knappt får en skråma är ju underligt.
Men inte kan vi ifrågasätta den amerikanska regeringens utredning. det är ju inte vida känt att samma regering flera gånger varit hårt ifrågasatta för annat mygel.
Kolla exempelvis den här artikeln, och säg sedan att du är fullständigt övertygad om att den officiella förklaringen är sann.
Jag brukar normalt vara väldigt skeptisk till olika konspirationsteorier, men i det här fallet så vill jag nog påstå att Ockhams rakkniv talar *för* att konspirationsteoretikerna har rätt.
Jag träffade på sanningsrörelsen när den var ganska ny i New York. Det var intressant. Jag fick med mig en hel del information som jag inte kände till. Jag är glad att den har vuxit och nu når ut med sitt budskap. Tack amerikanska militären för internet! Något gott har ni gjort. Ni gav folket ett vapen.