Har man autism är man inte ansvarig

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2009-06-23

Så väl tar samhället hand om de med psykiatriska funktionshinder att de kan springa runt på gatorna och misshandla barn och gamla. Föräldrarna säger att alternativet är att låsa in honom på anstalt. Är det enda alternativet idag? Enligt lagen har en autistisk person rätt till personlig assistans och en meningsfull sysselsättning på sina villkor. Myndigheterna har samma skyldigheter att följa lagen som medborgaren. Och regeringens skyldighet är att se till att medlen finns.

Vårdköerna till barn och ungdomspsykiatrin ska kortas lovar regeringen. Det gör man genom att göra korta utredningar ca en halvtimme för ett barn med autistiska symtom för att sedan tala om för föräldrar, skol och dagispersonal att barnet har inga problem. Så kortar man köerna och ökar den framtida kriminaliteten.

Media: Aftonbladet, DN

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

Postade kommentarer (1)

  1. Precis så är det. Politikerna och deras tjänstemän applicerar en för den ekonomisk-politiska makten teoretisk ”verklighet” som inte har något gemensamt med den praktiska verksamheten inom omsorg, vård och social-psykiatri. De generaliserar, räknar timmar och pengar och tar ingen som helst hänsyn individuella behov. Därefter ska den praktiska verksamheten rätta sig efter den ”teoretiska”, Så uppstår den berömda ”valfriheten och demokratin”- ur ett högerkoncept. (Märk att jag är ironisk!)

Lämna en kommentar