Försäkringskassan igen, igen och igen
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2009-03-02
Obama satsar på sjukvård och den offentliga sektorn för att få igång USA:s ekonomi. Man går mot en socialisering över hela linjen. Vår regering har ännu inte sett sambandet mellan folk i arbete, skattebetalare och ekonomisk tillväxt. Istället för att öka resurserna till den offentliga sektorn minskar man på anslagen.
Försäkringskassan kommer att tvingas minska sin personal ytterligare även om regeringen öppnar skattkistan. Man kräver merarbete genom att införa hårda kontrollåtgärder både inom barnomsorgen och för de sjukskrivna, samtidigt kräver man att köerna till handläggare ska förkortas och att utbetalningar ska ske i tid. Man kräver åtgärder men ger inte verktygen. Vilken handläggare kan i denna situation visa ett humant och människovänligt ansikte?
Husmark-Pherson kan sitta och grina över sina fina siffror. Se sjukskrivningarna har minskat genom våra åtgärder! Sjuka går till sitt arbete, man vågar inte vara hemma. Sjuka barn lämnas på dagis, barn som skulle behöva vila från den stimmiga överbefolkade miljön. Sjuka förlorar sina arbeten och kan inte få nya. Vilken arbetsgivare väljer en sjuk person framför en frisk? Rehabiliteringar uteblir. Alliansen har skapat ett Kafka-samhälle!
Resurs startade påskupproret mot alliansens sjukförsäkringspolitik. Resurs är en organisation som ständigt växer och får nya medlemmar. Där finns alla samhällets skikt representerade. Sjukskrivna, läkare, advokater en del anonymt för att inte utsättas för repressalier på sin arbetsplats vilket har drabbat några. I västernorrland har man granskat 115 fall av avslag till sjukpenning och vad som ligger bakom detta. Man hävdar att godtycke och rättsosäkerhet styr försörjningen av de sjuka. Ni kan läsa dokumenten på den här länken. ”Godtycke”
Läs även andra bloggares åsikter om Försäkringskassan, Resurs, sjuka, Husmark-Pherson, sjukskrivning,







