Allt fler svenska terrorister

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2009-01-27

Aftonbladet skriver att allt fler svenskar misstänks för terrorbrott och kopplingar till terrororganisationer. För närvarnade sitter nio häktade.

När vi hör ordet terrorist så tänker vi obligatoriskt en person som spränger bomber bland intet ont anande människor på gator och torg. Men vad vi glömmer är att också befrielseorganisationer är av USA terrorstämplade. Ja, det är USA som avgör om man är terrorist eller inte.

Terrorbekämpningen kan aldrig bli trovärdig om det är stormakten USA som bestämmer reglerna. Den kan aldrig bli trovärdig om inte också statsterrorismen bekämpas. Den kan inte bli trovärdig när motstånd mot ockupation kallas terrorism när krigsmotståndare och människorättskämpar klassas som terrorister.

De verkliga terroristerna, de som startade upp det hela går fortfarande fria. Vi har allt för många frågor vi vill ha svar på innan västvärldens så kallade terroristbekämpning blir trovärdig

Media: Aftonbladet, SVD.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , ,

Postade kommentarer (2)

  1. Frågorna kring västvärldens terroristbekämpning är inte många i jämförelse med de frågor kommunisterna måste besvara innan man kan ta dem på allvar.

  2. Ganska lustigt att en kommunist bloggar om att bekämpa statsterrorism… men jag håller faktiskt med dig, det är seriöst korkat att terrorstämpla en organisation innan man vet om pengarna går till fattiga släktingar/bygga skolor eller för att köpa materiel till bombvästar. Man urvattnar verkligen beskrivningen av vad en terrorist är om mer eller mindre varje organisation eller person som agerar i ett område/region per automatik stämplas som terrorist.

Lämna en kommentar