Nu händer det jag väntat på länge.
Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2009-01-26
Handläggarna på försäkringskassan börjar själva protestera mot sin arbetssituation där de inte hinner utföra utbetalningar i tid. Genom indragningarna av personal räcker inte arbetskraften till för att utföra de ålägganden de har och de tvingas arbeta övertid. För att inte tala om hur sena utbetalningar drabbar de som är beroende av sin sjukpenning, föräldrapenning m.m. Det är dessutom handläggarna som drabbas av folkets ilska. Det är på intet sätt märkligt det är ju bara handläggarna man kommer i kontakt med. En handläggare som intervjuades igår i Tv sade att han hade svårt att försvara ett regelverk han inte förstår. Går man in på creeper och kontrollerar vilka sajter försäkringskassans personal läser kan man se att det är övervägande vakanser man går in på. Många söker nu möjligheter till andra arbeten. Det kan komma att bli stor personalbrist hos försäkringskassan framöver.
Genom alla dessa hysteriska, hastigt utförda och otydliga regeländringar är det säkert svårt att fatta rätt beslut för handläggarna och genom tidsbristen hinner man inte sätta sig in i de olika fallen. Och till sist så är det den sjuke som står där rättslös, utblottad och oförmögen att göra sig hörd.
Christina utbränd Pehrson har dessutom mage att skylla allt på Curt Malmborg när det är regeringens beslut och ändringar i sjukförsäkringssystemet som är den enda och stora boven i dramat.
Mer personal ,mer pengar till försäkringskassan! Rättssäkerhet och rättvisa bedömningar av sjuka! Läkaren som träffat den sjukskrivne skall vara den som bedömer arbetsförmågan och inga outbildade handläggare. Ej tidsbegränsad rehabilitering utan efter behov! En ny socialminister som har huvudet på axlarna! En ny regering! Ja, det finns mycket att önska. I går föll en stjärna får se vilka önskningar som blir verklighet.
Läs även andra bloggares åsikter om Försäkringskassan, Rättsäkerhet, regeringen, politik,







