DFR Korea 60 år
Postat av | Postat i Utrikes | Postat 2008-08-31
Stockholm den 28 augusti 2008
Koreavänner och mötesdeltagare,
Först av allt vill jag å SKP, Sveriges Kommunistiska Partis vägnar gratulera DFR Korea och dess befolkning på 60-årsdagen samt bibringa våra lyck- och välgångsönskningar inför framtiden.
FR Koreas kloka, framgångsrika och modiga politik som bedrivits sedan Kim Il Sungs dagar, har naturligtvis sitt stöd hos ett folk som på det grövsta sätt fått lära sig hur imperialismen ser ut och som blivit ideologiskt skolat. Blivit ett enat folk med mod, självrespekt och integritet nog att motstå USA- imperialismens ständiga försök till destabilisering genom militära, ekonomiska och politiska angrepp och provokationer.
Bara ett enat folk som det koreanska kan stå emot den massiva psykologiska krigföring, terror, ideologiska och kulturella nedbrytningsförsök och förtalskampanjer. Ett enat folk som inte låter sig förföras av borgerlig ideologi och inte blandar ihop marxistiska och liberala begrepp samt kan skilja på dem vid praktisk tillämpning.
Kriget mot den US-amerikanska invasionsmakten och Sydkorea 1950-53, militärt hot och kärnvapenhot från USA-terrorismen, handelsblockader, embargon, konfiskering av DFRK´s ekonomiska medel, lögn-och förtalskampanjer, översvämnigskatastrofer har varit och är vardag. Och som om detta inte vore nog är Folkrepubliken Korea utsedd till att vara en del av ”Ondskans axel” samt ligga högt upp på toppen av USA´s terrorlista.
DFR Korea är i dag en erfaren 60-åring som lyckats bevara sitt socialistiska system och oberoende, trots de ojämförligt större ansträngningar som det kostat nationen att förlora den garant till försvar gentemot imperialismen som S.U. utgjorde, tillika den i särklass viktigaste handelspartnern. DFR Korea har av egen kraft, principfast och framgångsrikt försvarat sitt socialistiska system, suveränitet och oberoende, nationell självtillit. Mitt i allt detta har Folkrepubliken aldrig gett upp kampen för fred och nationell återförening, med respekt för varandras bakgrund och utan inblandning av yttre stormakt.
Det här är en bild av DFRK som de flesta aldrig får ta del av. Genom kommersiell media/kultur får vi ständigt höra att FR Korea provocerar Sydkorea eller USA, attackerar stilleståndsavtalet, hotar Japan och diverse länder m.m. Men sanningen börjar hinna ikapp:
13 oktober 1999 kunde man i en artikel från AP publicerad i Aftonbladet läsa; ”i november 1951 uppgav den US- amerikanska armén att 25.575 sydkoreaner, civilpersoner enligt FN dödades under den kommunistiska ockupationen av Sydkorea. Enligt senare sydkoreanska uppgifter var den rätta siffran 129. 000″.
Nordkoreanerna å andra sidan hävdade att den Sydkoreanska regeringen tidigare låtit mörda tusentals kommunistsympatisörer, innan de sydkoreanska styrkorna första gången retirerade.
Den 9 juli 2008 publicerade dock svt korrespondenterna en kort nyhet om att Sydkorea lät avrätta hundratusentals kommunister under Koreakrigets inledning, Enligt tidigare hemligstämplade rapporter kände USA inte bara till händelserna, de hade också dokumenterats och fotograferats av den US-amerikanska militären. Alla uppgifter om avrättningarna kommer från en sanningskommission som tillsattes för två år sedan av den dåvarande sydkoreanska regeringen.
Närmare fem miljoner dödades av USA i frihetens namn- bara i Korea och vi vet att USA´s imperialistiska krigs-cirkus på sin ständiga världsturné har gjort ca 45 militära invasioner sedan 2a Världskriget. Odjuret talar om Rätt och i nästa steg talas och utövas ”Rätten till våld”.
Hela tiden utövas den US-amerikanska friheten med vapenhot, ekonomiska sanktioner, blockader och kärnvapenhot. Det sista hotet riktades mot FRK och var ett brott mot icke-spridningsavtalet från 1968, emedan den enda utvägen för en hotad nation kan vara att försvara sin befolkning, territorium och suveränitet genom att själv anskaffa kärnvapen. Så gjorde också DFR Korea.
Sådana sakförhållanden förtiger kapitalets media så väl, den kommersiella liksom den statliga. Det säger sig självt att den inte är fri, ideologiskt neutral eller opolitisk. Det kapitalistiska systemets ekonomiska grundbult är den privata äganderätten över produktionsmedlen. Allt som på något sätt tar avstånd ifrån det får stå ut med demonisering från dess kulturella överbyggnad.
Kapitalets media/kulturapparat upprätthåller alla värderingar om att kapitalismen är det enda fungerande socio- ekonomiska samhällssystemet. Den slutgiltiga statsformen. Klasskampen förtigs, d.v.s. den i kapitalismen inbyggda motsättningen mellan arbete och kapital som sker i exploaterande syfte, där arbetarna som genom sitt arbete skapar vinsten inte kommer dem eller samhället till del.
Och Arbetarklassen har genom Kapitalets angrepp lidit svåra försämringar på alla ekonomiska, sociala och arbetsrättsliga områden under den 17-årsperiod som förflutit sedan förlusten och nedmonteringen av S.U. Detta har också varit tydligt utåt genom den ökade imperialistiska aktiviteten, bl.a. genom verkställda militära invasioner (Irak 1991-Gulfkriget, Somalia 1992- invasion med 30 000 soldater, Sudan 1998- Al Shifa bombas, Bosnien 1995 NATO-bombningar, Jugoslavien 1999- omfattande USA/NATO-bombningar Afghanistan 2001 och Irak 2003).
Några av dessa länder har nu fått ”frihet och demokrati”, andra är på väg, där hjälper Sverige till att upprätthålla friheten m.h.a. soldater under NATO-befäl.
Men den frihet som vi dagligen hör talas om är förbehållen Kapitalet, där de s.k. marknadskrafterna (industri- och finansmonopol) inte får styras. Dessa däremot ska styra hela världen m.h.a. hot till underkastelse, militär och arméer, regeringar, presidenter och andra politiska företrädare samt jurister och experter på ”lag och ordning” som åsidosätter och ”glömmer bort” internationella överenskommelser och t.o.m. sina egna lagar- för att realisera sin statsterrorism och journalister som kallar sig journalister men i första hand är språkrör för kapitalismen.
Ta hem de svenska soldaterna som står under NATO-befäl i Afghanistan!
Vi uppmanar Sveriges regering att föra en självständig utrikespolitik, utan påverkan från USA och respektera den svenska befolkningens vilja att vara militärt alliansfritt!
Sverige samarbetar med både NATO och USA utan att ha mandat för det. Ta hem de militära observatörer vid gränsen mellan Nord och Sydkorea som anklagas för att bedriva spaning mot DFRK. Kanske är de i vanlig ordning inte så neutrala som deras uppdrag och namn försöker påskina.
Till DFR Korea säger vi: Släpp inte in ett enda litet korn av amerikanisering eller kommersiell media/kultur från väst! Den är inte fri, opolitisk, oumbärlig, neutral, sanningsenlig. Den är mer som en svamp som hela tiden växer och strör ut ett gift som bryter ned förståelsen för den socialistiska processen, kampviljan, behovet av solidaritet och jämlikhet och som i slutändan bara upprätthåller klassamhället.
Detta går stick i stäv med socialismens värderingar. Folkets diktatur eller hegemoni avskaffar det ekonomiska klassamhället och inleder en ny epok av verklig folkmakt och demokrati.
SKP gratulerar DFRK till sina 60 år och lyckönskar den i sin fortsatta kamp för att en dag kunna stå helt fri från den kapitalistiska våldsapparatens attacker.
Kjell Bygdén
Internationella Utskottet SKP
Media: DN








Det existerar bara en legitim Koreansk stat och det är Sydkorea.
Medan Koreas södra delar efter WW2 befriades av USA och blev en självständig stat som utvecklats i god demokratisk anda, fick folket i landets norra del se en imperialistisk förtryckare bli utbytt mot en annan när Sovjet med våld grep makten och tillsatte en regering av kommunistiska nickedockor. Nickedockor vars icke-demokratiskt tillsatta efterträdare fortfarande bedriver tyranni mot befolkningen. Det enda rimliga alternativet är att dessa despoter avsätts och dess befogenheter tillfaller den lagliga regeringen i Seoul.
edit: Eller ”under slutskedet av WW2″ kanske är en mer korrekt beskrivning.
Du har helt fel Sydkorea är ingen självständig stat, det är inget annat än en USA imperialismens ockupationszon, en ockupationszon som under alla dess 64 år bedrivit en fullständig terror mot det arbetande folket, idag sitter mer än 2000 fackliga aktivister fängslade för att de krävt demokrati och fackliga rättigheter. En diktatur där USA har satt in olika marionetter, för att försvara sina imperialistiska intressen. Och är du verkligen så naiv att du tror att DRF Korea skulle bli upptagna i FN om det inte var en stat. Södra Korea har aldrig befriats av USA, USA fortsatte den japanska ockupationen.
Folket i Sydkorea är fria att välja sin egen väg tack vare att dom har något som Nordkorea saknar: demokrati och fria val. Att då påstå att landet är en USA-kontrollerad ”ockupationszon” kräver väl just en SKP-are eller en KPML(r)-are.
Så vitt jag finns det ingen i Sydkorea som fängslats för att de krävt demokrati, vilket är mer än vad man kan säga om grannarna i nord. Däremot sitter kommunistiska terrorister fängslade för handlar som skulle lett till fängelse i vilket land som helst.
Sedan har jag inte påstått att Nordkoera inte skulle vara en stat, för visst är det en statsbildning. Däremot är det ingen LEGITIM stat i mina ögon. Att dom får vara med i FN är inget märkligt, uppfattningen där tycks vara att låta alla skurkstater vara med för att det då är lättare att påverka dem än om de skulle stå utanför. En taktik som inte fungerar, och dessutom fått den otrevliga konsekvensen att icke-demokratierna nu är i majoritet.
Batman,
Hur många fiender till staten tror du att Kim Jong Il låst in i sina koncentrationsläger? Betydligt fler än 2000… Och har en nation något existensberättigande när man inte ens klarar av att föda sin befolkning på annat än gräs och kvistar? Och vilket land i det skicket satsar på att ta fram kärnvapen om man styrs av en normal människa?
Och hur kan det finnas folk i detta upplysta land som försvarar denna, en av världens största, förtryckarregim?
Psykisk sjukdom? Galenskap? Ett paralellt liv där andra värderingar än de mänskliga är värda att slåss för? SKP=Sveriges Knäppaste Psykfall?
Det enda jag beundrar Kim Jong Il för är hans golftalanger. Killen gick ju faktiskt runt en 18-håls bana på 18 slag enligt Nordkoreas jättepålitliga officiella nyhetsbyrå (enda tillåtna i landet såklart). Säger dom att de är så så måste det ju vara så eller hur? Fan vore inte killen så upptagen med att framgångsrikt leda sitt land kunde han ju ge Tiger Woods en match. Och säger KCNA att alla dumheter om fångläger och liknande i Nordkorea bara är imperialistisk propaganda så måste det ju vara så om de kommer ifrån en sådan opartisk källa, eller hur? Och alla som har flytt landet har ju bara blivit förrvirrade och fattar inte vilket lyckoland de lever i, det samma kan för övrigt sägas om de flyktingar som tar packar in sig i småbåtar för att ta sig till USA från Kuba.
Bra artikel!
@Mattias:
Du har inte tänkt på att allt som står i västlig media inte behöver vara sant? Oftast så är det ju som så att det är helt okunniga reportrar som knappt vart där som sitter och skriver artiklarna.
Så egentligen så borde man bara lita på landets egna nyhetsorgan för saker som händer inrikes i landet, så är man iallafall garaterad en artikel som är närmare sanningen.
Hur orkar ni………..
Den kommunistiska grundtanken är väl vacker….
Kapitalismen är för jävlig……..
Men det största man kan ha är väl ändå friheten -
bl a åsiktsfriheten…………är den större i
Nordkorea, Ryssland och Kuba än i de flesta ‘kapitalistiska’ västländer ??????
Totalt opolitisk
Hörni Kamrater,
hur är det med mänskliga fri- och rättigheter därborta. Vad gör jag som nordkorean om jag inte vill vara kommunist? Eller – Gud förbjude – vill organisera mig politiskt i en icke-socialistisk riktning. Vad tycker den store ledaren att man ska göra med mig då? Får jag flytta till ett land där jag får utöva min politiska övertygelse eller vad? Bryr ni er om den typen av frågor?
Eller är det så att alla alltid är överens i Nordkorea?