Legosoldater mot demonstranter

Postat av | Postat i Inrikes | Postat 2007-11-07

Nordic Battle Group har nu storövning i Luleå älvdal. Man tränar bland annat att ingripa mot folkmassor vid demonstrationer. Ådalslagen är upphävd, man kan numera använda sig av legosoldater mot obeväpnade civila. Men detta är ju bara en av strategierna i den nya världsordningen. När den nya EU-konstitutionen vinner laga kraft kommer många av våra tidigare självklara demokratiska och mänskliga rättigheter att fråntas oss. Det är därför vi inte får rösta om förslaget. Det våra politiker dvs. Bilderberggruppen fruktar är medelklassens revolution. Det har man förutsett kan hända. Därför är inte lagar som Ådalslagen välkommna i konstitutionen. Ni som tidigare läst” konspirationsteorier” om den nya världsordningen ser nu att bitarna faller på plats en efter en.

Astrid Boman i opposition mot den nya världsordningen.

Andra som också bloggar om: , , , .

Postade kommentarer (3)

  1. Hej.
    Vill föst klargöra att soldaterna i NBG inte är några legosoldater! Att öva att ingripa mot folkmassor är viktigt därför att man kan behöva skydda personer/byggnader lr liknande. Det handlar inte om att skjuta demonstranter utan att mota bort de eller gripa de. Altså precis som poliser utrustade med batong och sköld.

  2. Svenska soldater blir legosoldater om de sätts in tex Portugal i sociala konflikter. Precis som Portugisiska soldater skulle bli legosoldater om de sätts in i sociala konflikter i Sverige.
    Det är alltså idag möjligt men har inte inträffat ännu. Vi måste ha klart för oss det framtida perspektivet.

  3. NBG är en snabbinsattsstyrka som skall kunna hjälpa länder i kris eller krig. Våran uppgift är att kunna handskas med kriser, väpnadekonflikter, naturkatastrofer mm. Vi skall kunna snabbt agera mot ett pottentiellt hot.

Lämna en kommentar